تزریق گاز نیتروژن در مواد غذایی

تاریخ انتشار: 1395/07/27
کد مقاله: 16بسته بندی مواد غذایی با گاز نیتروژن

به تازگی درون بسته بندی محصولات غذایی برای جلوگیری از فساد مواد غذایی و از بین بردن انواع باکتری و ویروسهای درون بسته بندی و همچنین جهت جایگزین کردن هوای داخل بسته بندی ها و جلوگیری از فعالیت میکرو ارگانیسمها از گاز نیتروژن استفاده میشود البته این امر سالهاست در کشورهای پیشرفته مرسوم میباشد و در ایران نیز به تازگی باب شده است به همین دلیل احتمالاً تازگی ها پیش آمده هنگامیکه بسته چیپس، پفک یا اسنک را به دست میگیرید و با سبک و سنگین کردن آن حس کنید که بخشی از این بسته بندی را هوا اشغال کرده است. اولین چیزی که به فکرتان می رسد این است که کارخانه تولید و بسته بندی این محصول دست به دست هم دادند و با کم فروشی از محصول شان و پر کردن بسته بندی با هوا به فکر سودجویی از مصرف کننده هستند اما ما به شما می گوییم اگر برای انتخاب محصول تان دقت و وسواس دارید و از برندها و کارخانه های معتبر و محصولاتی با بسته بندی استاندارد استفاده می کنید نباید نگران باشید. شما با کم فروشی مواجه نشدید بلکه با محصولی مواجه شدید که در بسته بندی آن گاز نیتروژن یا گاز ازت وجود دارد.

چرا ازت؟

هر نوع خوراکی و ماده غذایی از لحظه تولید در معرض فساد و آلودگی قرار دارد، بنابراین نوع و شیوه بسته بندی اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامت و بهداشت مواد غذایی دارد. در شرایطی که مواد غذایی موجود در بسته بندی ها با گاز نیتروژن یا گاز ازت با درجه خلوص بالا احاطه شود محیطی را به وجود می آورد که امکان فساد و خرابی ماده خوراکی به حداقل ممکن و حتی صفر می رسد. وجود ازت سبب می شود برخی از فساد و خرابی مواد غذایی به ویژه مواد غذایی سرخ شده تحت تاثیر آن قرار گرفته و از ترشیدگی مواد غذایی که به دلیل اکسید شدن در محیط بسته بندی ایجاد می شود، پیشگیری شود.

ازت برای سلامت مضر است

گاز ازت یا نیتروژن در صورتی که خلوص بالایی داشته باشد یک گاز بدون رنگ، بدون بو و بدون طعم است که در اصطلاح به آن گاز خنثی می گویند. از این گاز در صنایع دسته بندی به وفور استفاده می شود. وجود این گاز در بسته بندی محصولات و خوراکی ها به ویژه انواع اسنک ها کمک می کند تا میزان اکسیژن در بسته بندی ها به زیر یک درصد کاهش پیدا کند و فساد ناشی از باکتری های هوازی و اکسیداسیون در بسته بندی ها را به تاخیر می اندازد و به این ترتیب استفاده از این گاز موجب می شود مدت ماندگاری محصول بیشتر شده و علاوه بر سلامت غذا، شکل و ظاهر زیبای محصول نیز ماندگارتر می شود.

بهترین محصولات جهان نیز ازت دارند

علاوه بر برندهای معتبر خارجی بسیاری از برندهای داخلی تولید اسنک و مواد خوراکی نیز از گاز ازت استفاده می کنند. اما نکته جالبی که در این زمینه با جستجویی ساده در اینترنت می توان متوجه شد این است که امروزه در جهان کارخانه های بزرگی وجود دارند که انواع دستگاه ها و سیستم های تهیه گاز نیتروژن و انواع کپسول های گاز نیتروژن یا ازت را تهیه و در اختیار کارخانه های تولید محصولات غذایی قرار می دهند. در این مراکز کپسول ها و مخازن نیتروژن کارخانه های تولید محصولات غذایی و تنقلات پر می شود و به نوعی سلامت و بهداشت محصولات خوراکی از این طریق تضمین می شود.

ازت و ترکیبات سمی

دکتر آراسب دباغ، متخصص بهداشت درباره استفاده از نیتروژن در بسته بندی محصولات غذایی و خوراکی می گوید: «اسنک ها در بسته بندی های مختلف و متفاوتی به دست مردم می رسد که بهترین نوع بسته بندی آن اسنک هایی است که در شیوه متالایز آماده و تهیه می شوند. این نوع از بسته بندی در حقیقت دارای پوششی فلزی است که نور از آن عبور نمی کند. در این نوع از بسته بندی ها که به اصطلاح دارای بسته مناسبی هستند گازی وجود دارد که از آن با عنوان گاز ازت یا نیتروژن یاد می کنیم. این گاز موجب پیشگیری از اکسید شدن روغن موجود در اسنک ها می شود و از ایجاد ترکیب های سمی و مضر موجود در این بسته بندی ها پیشگیری می کند. این گاز همان هوایی است که بسیاری از مردم تصور می کنند کارخانه های تهیه و تولید اسنک یا مواد غذایی برای سودجویی بیشتر از آن استفاده می کنند. در حالی که این هوا همان ازتی است که در این نوع از بسته بندی ها دیده می شود